Historia wapieni olandzkich w Polsce zaczęła się już w średniowieczu, w okresie intensywnego rozwoju rodzimego eksportu. Dno dawnego statku wypełnione było tonami towaru, który służył jako balast, zapewniający stabilność na wodzie. W drodze powrotnej towar zastępowano tym co było najłatwiej dostępne, np. cegłami z Holandii lub kamieniami z krajów skandynawskich, szczególnie wapieniem z wyspy Oland. Później nauczono się przerabiać i wykorzystywać te materiały. W okresie XIV-XVII, szczególnie podczas Złotego Wieku XVI, powrotne statki handlowe z krajów skandynawskich i miast hanzatyckich wypełnione były budulcem dla rosnącego Gdańska i innych miast Pomorza.
Wapienie olandzkie spotkać można w zabytkach architektury sakralnej jak i zabytkach użyteczności publicznej. Obiekty takie rozsiane są na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Głównie w Koszalinie, Gdańsku, na Litwie (np. w Wilnie), dawnych miastach hanzeatyckich tj, Toruń, Elbląg, w głębi lądu w Poznaniu, Bydgoszczy, ale i w wielu małych miejscowościach tj, Mielno, Darłowo, które w większości stanowiły osady Krzyżackie na obecnych terenach Wybrzeża Bałtyckiego, Kaszub, Kujaw i nie tylko.
Wapienie znalazły szerokie zastosowanie. Wykorzystywano je jako elementy budowlane, wykończeniowe na schody, posadzki, płyty nagrobne. Tworzono z nich rzeźby, płaskorzeźby, ołtarze, elementy dekoracyjno wykończeniowe, wykładano nimi place główne rynki.
Gęstość objętościowa – 2716kg/m3Absorbcja:Objętościowo – 0,53%Wagowo – 0,20%
Gęstość objętościowa – 2721kg/m3Absorbcja :Objętościowo – 0,18%Wagowo – 0,07%
WAPIEŃ OLANDZKI
Kawle Dolne
ul. Rzemieślnicza 87
+48 600 256 756
+48 586 851 332
Skontaktuj się z nami!
tel./fax +48 586 851 332
dział sprzedaży: tel. +48 600 256 756
FOLLOW US