31 lipca 2023

Jak Zadbać o Kamień Naturalny w Domu?

KAMIEŃ NATURALNY, charakteryzuje się niepowtarzalnym pięknem dzięki zmienności faktury i uziarnienia oraz wahaniom koloru jak i różnorodności barwy.

 

Próbka, jest tylko wycinkiem ogromnej użylonej płyty kamiennej. Wzór kamienia, może znacznie odbiegać od małej próbki.

Kamienie różnią się właściwościami fizycznymi w zależności od rodzaju.

 

KAMIEŃ NA ZEWNĄTRZ

 

Elementy wykonane z granitu, są w pełni odporne na zmienne warunki atmosferyczne np. mróz.

 

SCHODY – Schody zewnętrzne to ważny element domu. Schody można odbierać jako wizytówkę lub zaproszenie do domu. Dobrym rozwiązaniem jest granit lub kwarcyt, ponieważ cechują się one niską nasiąkliwością oraz wysoką klasą ścieralności.

 

Granit wykonanY w technologii płomieniowania ma właściwości antypoślizgowe. Ułatwia to użytkowanie zimą.

 

POSADZKI – Przy spełnieniu warunku dobrze utwardzonego podłoża, posadzki kamienne pełnią funkcje zarówno traktu pieszego jak i drogi dla samochodów osobowych.

 

PARAPETY – są twarde, odporne na zarysowania, nie odkształcają się i nie tracą poleru ani koloru.

 

ELEWACJA – jako powierzchnia pionowa (mniej narażona na zabrudzenia) może być pokryta nie tylko granitem, ale i trawertynem, piaskowcem, wapieniem.

 

KAMIEŃ WEWNĄTRZ

 

SCHODY – schody wewnętrzne mogą być wykonane zarówno z marmuru jak i granitu, są bardzo praktyczne i nieskrzypiące.

 

POSADZKI – w naszej ofercie mamy ponad 100 rodzajów kamieni, praktycznie każdy nadaje się na posadzki. Kamienie wymagają różnego sposobu

pielęgnacji w zależności od obróbki, zastosowania i rodzaju materiału.

 

PARAPETY – granitowe są odporne na zarysowania, natomiast marmur wchodzi w reakcję z wodą pozostawioną na obrysie doniczek, tworząc trudne do usunięcia okręgi.

 

Dbanie o blat kuchenny – blat granitowy to bardzo trwały materiał, pozwala ciąć bezpośrednio na blacie, stawiać gorące naczynia, gdyż temperatury uzyskiwane w domowych warunkach nie uszkodzą powierzchni. Skolei konglomerat kwarcowy nie jest odporny na temperatury.

 

Marmur nie jest odporny na działanie substancji zawierających kwasy. Kwas wywołuje reakcje chemiczną pozostawiając trudne do usunięcia plamy.

Materiały krystaliczne np. granit są porowate w swej strukturze, zawsze maja maleńkie otworki. Nie zawsze są one widoczne “gołym okiem”. Mogą również wystąpić rysy, które nie wynikają ze struktury kamieni, lecz z wysokiej temperatury i dużego ciśnienia podczas procesu formowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZED ZAMÓWIENIEM

 

Radzimy, aby pomiaru elementów dokonywała osoba, która będzie je montować.

Przed pomiarem należy przygotować miejsce. W przypadku blatu kuchennego lub łazienkowego montowanego na szafkach, meble powinny być ustawione i wypoziomowane, a sprzęty zainstalowane w docelowym miejscu. Inne takie jak zlewozmywak, płyta grzewcza czy umywalka radzimy zakupić wcześniej w celu zdjęcia dokładnych pomiarów.

 

DUŻE ILOŚCI – w niektórych przypadkach sprowadzenie kilkudziesięciu czy kilkuset metrów kwadratowych materiału np. płytek posadzkowych wymaga dłuższego czasu dostawy dlatego należy pytać o dostępność nawet z czteromiesięcznym wyprzedzeniem.

 

MONTAŻ

Radzimy klientom, aby elementy kamienne były montowane przez profesjonalna firmę.

Dysponujemy magazynem narzędzi i materiałów montażowych, z przyjemnością udzielimy wszelkich pomocniczych informacji.

 

TRANSPORT – elementy granitowe wymagają specjalnego traktowania podczas transportu. Należy pamiętać, że jest to materiał kruchy o małej elestyczności. Zalecamy, aby załadunek, transport oraz rozładunek odbywał się “pod okiem” osoby z doświadczeniem w kamieniu.

DOCINANIE – docinanie elementów na miejscu u klienta jest szczególnie niebezpieczne. Czynność tę powinna wykonywać osoba odpowiednio przeszkolona.

 

KLEJ – jest kilka prostych reguł, którymi należy się kierować przy doborze kleju.

Inne właściwości ma klej do użytku wewnętrznego, inne do zewnętrznego. Zawsze należy stosować się do instrukcji, proporcji mieszania na opakowaniu danego kleju.

Klej należy dobierać do płytek pod kątem koloru. Jasne kamienie montuj na jasnym kleju, ciemne na ciemnym. Montaż kamienia na cemencie może spowodować przebarwienia. Zalecamy użycie zaprawy, spoiny, fugi, która dodatkowo zapewni konserwację przed plamami i wilgocią.

 

FUGI – płytki są docinane z tolerancją, która pozwala na układanie bezfugowe.

 

DYLATACJE – stosuj dylatacje w formie siatki w odstępach około 5 metrów oraz dodatkowo w miejscu przebiegu dylatacji w wylewkach betonowych. Brak dylatacji może spowodować naprężenia, a w rezultacie trwałe uszkodzenia powierzchni.

 

OGRZEWANIE PODŁOGOWE – kamień jest świetnym materiałem na ogrzewanie podłogowe. Należy pamiętać, że jedną z cech kamienia jest rozszerzalność cieplna i aby uniknąć uszkodzeń na posadzce, należy zachować odpowiednią szerokość spoin, a do montażu zastosować klej elastyczny.

 

Przy prawidłowym montażu i normalnym użytkowaniu kamień nie powinien pękać. Kamień narażony jest na pęknięcia podczas transportu bądź montażu.

 

JAK CZYŚCIĆ?

 

PO ZAMONTOWANIU :

“Na sucho” – odkurz, usuń ślady kleju lub silikonu.

“Na mokro” przy kamieniu najlepiej sprawdza się czysta woda z mydłem. Użyj miękkiej szczotki lub czystego płótna, ewentualnie docierarki z miękką tarczą.

 

Usuń nadmierny płyn z powierzchni, możesz użyć ścierki lub odkurzacza piorącego, osusz.

Jeżeli zajdzie taka konieczność powtórz czynność.

 

WAŻNE!! Nigdy nie stosuj środków żrących, zawierających alkohol oraz środków do usuwania kamienia i osadu.

 

IMPREGNACJA

Chemiczne środki impregnujące pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo trwałego zabrudzenia i zniszczenia kamienia.

 

ZASTOSOWANIE

Impregnaty można stosować do wewnętrznych jak i zewnętrznych elementów kamiennych. Środki te dedykowane są do różnych kamieni w zależności od rodzaju i obróbki, inne do poleru inne do matowych i piaskowanych powierzchni.

 

SPOSÓB UŻYCIA

Rozprowadź cienką warstwę impregnatu na powierzchni, nie wcieraj, ale pozostaw do swobodnego wchłonięcia. Pozostaw na kilka godzin i usuń pozostałość za pomocą czystego materiału.

 

WAŻNE

Sposób użycia, proporcje rozcieńczania podane są na opakowaniach poszczególnych impregnatów i należy się do nich ściśle stosować.

 

CODZIENNA PIELĘGNACJA

 

KAMIEŃ WEWNĄTRZ

Natura nie lubi środków chemicznych. Do jego czyszczenia najlepiej nadaje się woda z mydłem. W przypadku chemicznego czyszczenia używaj środków przeznaczonych do pielęgnacji i konserwacji kamienia naturalnego o neutralnym pH. Środki te mogą spełniać różnorakie zastosowania w zależności od stopnia rozcieńczenia.

 

SPOSÓB UŻYCIA:

  • usuń kurz i brud
  • rozcięcz środek w odpowiednich proporcjach
  • rozprowadź ściereczką lub miękką szczotką
  • zbierz resztki ścierką lub odkurzaczem piorącym
  • spłucz wodą.

Nie używaj środków żrących typu “usuwa kamień i osad”, gdyż mogą usunąć poler.

W przypadku intensywnych zabrudzeń i plam typu wino, olej należy dobrać odpowiedni “odplamiacz” w zależności od rodzaju kamienia.

 

KAMIEŃ NA ZEWNĄTRZ

Kamień na elewacjach, posadzkach, schodach zewnętrznych najlepiej czyścić za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Częstotliwość mycia kamienia nie ma wpływu na jego jakość ani na właściwości.

 

POLEĆ NAS INNYM

 

MASZ PYTANIA?

murkam@murkam.com.pl

tel 058 685 13 32

 

 

Dane do przelewu

 

PL 03 1440 1013 0000 0000 0082 7215

 

MURKAM LEON CZERWIŃSKI

UL.RZEMIEŚLNICZA 87 83-304 KAWLE DOLNE

 

Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA

 

BPKOPLPW

 

PUNKT SPRZEDAŻY NAGROBKÓW

 

Gdańsk, ul. Łostowicka 27c

tel. +48696475140

 

MURKAM

Leon Czerwiński

 
  ul. Rzemieślnicza 87,Kawle Dolne  83-304 Przodkowo  woj. pomorskie

Skontaktuj się z nami!

 

tel. +48 586 851 332

 

dział sprzedaży: tel. +48 600 256 756

 

murkam@murkam.com.pl